Презентація на тему «Японський театр НО» (варіант 3)Слайд #1

Японський театрНо

Слайд #2

Но- один з найстаріших японських драматичних театрів, що зародився в XIV столітті. Но близький до Кьоген і включає в себе риси популярних народних і аристократичних форм мистецтва. Стиль театру розвивався надзвичайно повільно і можна простежити його корені аж до китайського театру НУО.

Слайд #3

Ролі театру Но
Виділяють чотири основні категорії акторів театру Но:
шайт(в центрі) - виконавець, головна дійова особа. У п'єсі Ноперсонаж з'являється, як правило, в двох іпостасях: спочатку як людина, а потім як дух.
У шайт є помічник - ваки - дублер виконавця головної ролі або ж його помічник.
вакізур- супутник вакі.
куоджен - виконує інтерлюдії протягом п'єси, а також відіграє окремі номери між сценами п'єси.
хаяші- музикант, який грає на одному з чотирьох традиційних для Але інструментів: флейті або барабанах.
джіутаї - хор, що включає, як правило, від 6 до 8 осіб.
кокен - свого роду суфлери-направляючі, як правило від 1 до 3 чоловік.

Слайд #4

Джерелами для п'єс Но : 
1. середньовічна історія злетів і падінь клану Тайра - «Сказання про дім Хейке», спочатку виконувана сліпими ченцями, які самі ж і акомпанували собі на біве.
2. «Повість про Гендзі», що зіграла значну роль у розвитку японської культури.
3. також в якості джерел використовувалися китайські оповіді і японська класика періодів Нара і Хейан.

Слайд #5

Велика частина спектаклю проходить під музичний акомпанемент: він супроводжує всі дії на сцені за винятком прозової частини вистави - ​​котоби. Інструментальний ансамбль але Хаясі розташовується в один ряд на кордоні хон Бута і ато-дза і включає музикантів хаясіката, що грають на чотирьох музичних інструментах: флейті і трьох барабанах. Музика в театрі але не тече безперервно, а складається з окремих звуків, поділюваних великими паузами, причому ритм гри на інструментах може як збігатися з ритмом мови актора або хору, так і не збігатися.

Слайд #6

Жанр, Но сходить до ритуальних синтоїстським дійствам; спочатку актори, але виступали при буддійських і синтоїстських храмах, розігруючи сцени релігійного змісту. Маски театру, але пов'язані з традицією стародавніх ритуальних подань - гігаку; музичний супровід запозичено з ритуального синтоїстського танцю -- кагору, придворної музики - гагаку і буддійської церемоніальною музики. Найбільш ранньої з п'єс, але вважається «оКино» (X ст.), її навіть складно назвати «п'єсою», бо складається вона з трьох ритуальних танців, що представляють собою моління про світ, родючість і довгого життя.

Слайд #7

Головним засобом виразності в театрі Но маска. За словами Н. Р. Анариной, «вона додає зовнішності актора загадкову привабливість, харизматичність, перетворює його постать як би в задрапіровану прекрасними одежами скульптуру». В масці виступають тільки провідний актор Сіте та супроводжуючий його цуре.

Слайд #8

Маска в театрі Но носиться тільки в поєднанні з перукою. Для її надягання існує особливий обряд: актор кланяється їй, дбайливо бере в руки, довго розглядає, зміцнює на обличчі і ще деякий час дивиться на себе в дзеркало. Маска кріпиться на обличчі за допомогою шнурів, просмикнутих в отвори з боків, і зав'язується на потилиці; щоб вона сиділа щільно, на лоб актора попередньо накладається загорнутий у папір шматочок бавовняної тканини.

Слайд #9

Школа Кандзе
- одна з п'яти найстаріших шкіл у японському традиційному театрі но. Поділяється на школу виконання головних ролей сіте, школу гри на малому японському барабані цуцумі та школу гри на великому японському барабані тайко.

Слайд #10

Засновником школи був Кандзе Кійоцуґу придворний актор і драматург сьоґуна Асікаґи Йосіміцу. Син актора, Дзеамі Мотокійо, також став придворним драматургом і своїми творами сприяв популяризації театру но в середовищі самураїв. Особливого розквіту їхня школа набула у 16 столітті. Протягом періоду Едо вона перебувала під патронатом японських високопосадовців і вважалася найстаршою з усіх шкіл театру но.
Школа гри на малому барабані Кандзе була заснована у середині 16 століття. Її патріархом вважають Кандзе Хікоемона ТойоцуґуГолови цієї школи з покоління в покоління наслідують почесне ім'я Кандзе Сінкуро[
Школа гри на великому барабані Кандзе була заснована так само у середині 16 століття. Її патріархом вважають Кандзе Йосіро Кітікуні

Слайд #11

Школа Компару — одна з п'яти найстаріших шкіл у японському традиційному театрі но.
Засновником школи є актор і драматург Компару Дзентіку.Особливого розквіту школа набула у 16 столітті Протягом періоду Едовона перебувала під патронатом японських високопосадовців. Видатними акторами цієї школи у новий час були Компару Хіронарі, Сакурама Садзін, Сакурама Кюсен, та інші.

Слайд #12

Японські театри, до останніх років не були популярні у світі, але за останнє десятиліття світова мода на все японське торкнулася і театрального життя. І сьогодні, виступи будь-якого традиційного театру Країни висхідного Сонця є подією в культурному житті будь-якого європейського міста.