Презентація на тему «Антивірусні програмні засоби» (варіант 1)Слайд #1

Антивірусні програмні засоби

Слайд #2

ЗМІСТ
Класифікація комп'ютерних вірусів(№24)
Антивірусні програми(№25)
Протидія комп'ютерним вірусам(№24)
Для детальної інформації натисніть на розділ який вас цікавить

Слайд #3

Класифікація комп'ютернихвірусів

Слайд #4

Класифікація комп'ютернихвірусів

Слайд #5

Класифікація комп'ютернихвірусів

Слайд #6

Класифікація комп'ютернихвірусів

Слайд #7

Класифікація комп'ютернихвірусів

Слайд #8

Комп'ютерний вірус — спеціально написана невелика за розміром програма, тобто деяка сукупність виконуваного коду, призначена для заподіяння руйнівних дій. Вона може «приписувати» себе до інших програм «заражати» їх, створювати свої копії і вбудовувати їх у файли, системну ділянку комп'ютера тощо, а також виконувати різноманітні небажані дії.

Слайд #9

Файлові
Убудовуються у виконувані файли (найбільш поширений тип вірусів), або створюють файли-двійники (компаньйон-віруси), або використовують особливості організації файлової системи (link віруси)

Слайд #10

Завантажувальні
Записують себе або в завантажувальний сектор диска (bootceктop), або сектор, який містить системний завантажник вінчестера (Master Boot Record), або змінюють покажчик на активний bootceктop

Слайд #11

Файлово-завантажувальні
Заражають як файли, так і завантажувальні сектори дисків.

Слайд #12

Мережні
Поширюються комп'ютерними мережами.

Слайд #13

Безпечні віруси
Вплив обмежується зменшенням вільної пам'яті на диску та графічними, звуковими й іншими ефектами.

Слайд #14

Небезпечні віруси
Можуть призвести до серйозних збоїв у роботі комп'ютера.

Слайд #15

Дуже небезпечні
В алгоритм роботи явно закладено дії, що можуть спричинити втрату програм, знищити дані тощо.

Слайд #16

Найпростіші віруси (паразитичні)
Змінюють уміст файлів і секторів диска; їх можна достатньо легко виявити і знищити.

Слайд #17

Віруси-реплікатори
Так називані хробаки, що поширюються комп'ютерними мережами.

Слайд #18

Віруси мутанти
Містять алгоритми шифрування-розшифрування.

Слайд #19

Квазивірусні, або «троянські програми»
Не спроможні до саморозповсюдження, проте дуже небезпечні, оскільки, маскуючись під корисну програму, руйнують завантажувальний сектор і файлову систему дисків.

Слайд #20

Резидентний вірус
У разі інфікування комп'ютер залишає в оперативній пам'яті свою резидентну частину, що потім перехоплює обертання ОС до об'єктів зараження і вбудовується в них. Цей вид віруса міститься в пам'яті і є активним аж до вимикання комп'ютера або перезавантаження ОС.

Слайд #21

Нерезидентний вірус
Зберігають активність обмежений час.

Слайд #22

Віруси невидимки - стелсвіруси
Перехоплюють обертання ОС до уражених файлів і секторів дисків та підставляють замість свого тіла незаражені ділянки диска.

Слайд #23

Антивірусні програми

Слайд #24

Антивірусні програми
Антивірусні програми — програми для виявлення, видалення і захищення від комп'ютерних вірусів.
Розроблювачі антивірусів змушені передбачати практично всі основні типи антивірусних програм, які стосовно нинішніх питань безпеки правильно було б назвати компонентами або складовими, ніж самостійними додатками.

Слайд #25

Шпаргалка по Symantec

Слайд #26

Види антивірусних програм
Програми детектори або сканери
Програми монітори
Програми лікарі або фаги
Програми ревізори
Програми фільтри або “сторожі”
Програми вакцини, або імунізатори

Слайд #27

Програми детектори або сканери
Основний елемент будь-якого антивірусу здійснює пасивний захист. За запитом ко­ристувача або заданим розпорядком провадить перевірку файлів у вибраній ділянці) системи. Шкідливі об'єкти виявляє шляхом пошуку й порівняння програмногокоду вірусу. Приклади програмних кодів містяться в заздалегідь установлених сиг­натурах (наборах, характерних послідовностей байтів для відомих вірусів).

Слайд #28

Програми детектори або сканери(продовження)
Серед недоліків цих програм — беззахисність перед вірусами, що не мають постійногопрограмного коду й здатні видозмінюватися зі збереженням основних функцій. Також сканери не можуть протидіяти різновидам того самого вірусу, що вимагає від користувача постійного оновлення антивірусних баз. Та найбільш уразливе міс­це - нездатність виявляти нові й невідомі віруси.

Слайд #29

Програми монітори
У сукупності зі сканерами створюють базовий захист комп'ютера. На основі наявних t сигнатур здійснюють перевірку поточних процесів у режимі реального часу.
Виконують попередню перевірку при спробі перегляду або запуску файлу. Розрізняють файлові монітори, для поштових клієнтів, що використовують протоколи РОРЗ, ІМАР, NNTP і SMTP, і спеціальні монітори для окремих додатків. Основна їхня перевага - здатність виявляти віруси безпосередньо на ранній стадії активності.

Слайд #30

Програми лікарі або фаги
3находять заражені вірусами файли та «лікують» їх, тобто видаляють із файла тіло програми віруса, повертаючи файли до вихідного стану. Спочатку фаги знаходять і знищують віруси в оперативній пам'яті, і тільки потім переходять до «лікуван­ня» файлів. Серед фагів виділяють поліфаги, тобто програми-лікарі, призначені для пошуку і знищення великої кількості вірусів. З огляду на те, що постійно з'являються нові віруси, програми-детектори і програми-доктори швидко застарівають, і потрібно регулярне відновлення їх версій.

Слайд #31

Програми ревізори
Зберігають в окремій базі дані про стан критичних на певний момент для роботи ділянок системи. Згодом порівнюють поточні файли із зареєстрованими раніше, в такий спосіб виявляючи будь-які підозрілі зміни. Перевага — низькі апаратні вимоги і висока швидкість роботи.

Слайд #32

Програми ревізори (продовження)
Ревізорові взагалі не потрібна антивірусна база, сприйняття й знаходження відбуваються тільки на рівні незмінності вихідних файлів. Це дозволяє ефективно відновлювати систему, пошкоджену діяльністю шкідливих модулів. Недолік полягає в неможливості оперативно реагувати на появу вірусу в системі. Під час перевірки також виключаються нові файли, що дозволяє вірусам, які заражають тільки заново створювані файли, залишитися.

Слайд #33

Програми фільтри або “сторожі”
Являють собою невеличкі резидентні програми, призначені для виявлення підозрілих дій при роботі комп'ютера, характерних для вірусів (а саме: спроба корекції файлів із розширеннями СОМ і ЕХЕ; зміна атрибутів файлів; прямий запис на диск за абсолютною адресою; запис у завантажувальні сектори диска; завантаження резидентної програми).

Слайд #34

Програми фільтри або “сторожі” (продовження)
При спробі програми зробити зазначені дії «сторож» по­силає користувачу повідомлення і пропонує заборонити або дозволити відповідну дію. Програми-фільтри дуже корисні, оскільки здатні виявити вірус на початковій стадії існування його до розмноження. Проте вони не «лікують» файли і диски, для знищення вірусів потрібно застосувати інші програми, наприклад фаги.

Слайд #35

Програми вакцини, або імунізатори
Імітують зараження файлів певними вірусами, внаслідок чого справжні віруси зіштовхуються зі своїми «побратимами» і припиняють спроби зараження. Сьогодні цей тип програм практично не використовується.

Слайд #36

Протидія комп'ютерним вірусам

Слайд #37

Профілактика вірусного зараження й зменшення передбачуваної шкоди від такого зараження
Методика використання антивірусних програм, у тому числі знешкодження й видалення відомого вірусу.

Слайд #38

Установити на комп'ютері сучасні антивірусні програми й постійно оновлювати їх версії.
Перед зчитуванням з дискет інформації, записаної на інших комп'ютерах, завжди перевіряти ці дискети на наявність вірусів; перенесені на свій комп'ютер файлів в архівіруваному вигляді перевіряти відразу після розархівування на жорсткому диску, обмежуючи ділянку перевірки тільки щойно записаними файлами; періодично перевіряти на наявність вірусів жорсткі диски комп'ютера, запускаючи антивірусні програми для тестування файлів, пам'яті й систематичних ділянок.
Завжди захищати свої дискети від запису під час роботи на інших комп'ютерах, якщо на них не буде проводитись запис інформації.
Дистрибутивні копії програмного забезпечення необхідно купувати в офіційних продавців.
Періодично зберігати на зовнішньому носії файли, з якими ведеться робота

Слайд #39

Антивірусні програми

Слайд #40

Антивірусні програми

Слайд #41

Вікна антивірусних програм(Касперського та NOD32)