Презентація на тему «Японська чайна церемонія» (варіант 8)Слайд #1

Японська чайна церемонія
Підготувала
учениця 11-А класу
Маковецька Олександра

Слайд #2

Чайна церемонія, відома в Японії як тяною, є естетичним обрядом, властивим японській культурі, який визначає порядок і процес чаювання подрібненого в порошок зеленого чаю матча.

Слайд #3

Овіяна численними легендами і переказами, чайна церемонія - зовсім не звичне чаювання. Вона вимагає дотримання найдрібніших деталей етикету як при приготуванні чаю, при подачі його гостеві, так і при самому питті. Це мабуть саме самобутнє мистецтво народу. Згідно легенді, вона бере свій початок з Китаю з часів першого патріарха буддизму Бодхідхарми.

Слайд #4

Для проведення чайної церемонії в більшості випадків достатньо одного бажання, проте, є приводи і ритуального плану. Господар посилає запрошення друзям, і ті за два-три дні до чаю дякують йому за надану увагу. В день чаювання гості збираються за 15-20 хвилин до призначеного часу в спеціально відведеній кімнатці і вибирають почесного, гостя, яким зазвичай стає людина більш високого, положення або старший за віком. Вони також чітко визначають і подальшу ієрархію: хто буде другим, третім і т. д. Саме в такому порядку і будуть гості мити руки, входити в призначену для церемонії кімнату і розсаджуватися.
Офіційним чаювання в гостях передує ttt кайсекі, тобто частування різноманітним tt набором їжі: тут і супи, і рис, і риба, і ttt картопля з приправою. Господар, ttt пригощаючи гостей, намагається розповісти ttt їм який-небудь цікавий випадок або історію, ttt він робить все можливе, щоб зробити tt t проведення часу дуже приємним. Для tttt цього гостей пригощають і невеликою tttt порцією саке. Їдять всього потроху, tttt інакше немає сенсу в чайної процедурі.

Слайд #5

В Японії існує багато форм чайної церемонії, однак суворо встановлено лише кілька: нічний чай, чай зі сходом сонця, вечірній чай, ранковий чай, післяобідній чай, спеціальний чай.

Слайд #6

Нічний чай починається при місяці. Гості приходять приблизно в половині дванадцятого і йдуть не пізніше чотирьох годин ночі. Зазвичай заварюють порошкоподібний чай. Готується він на очах гостей: листя звільняють від прожилок і подрібнюють в порошок в ступі. Такий чай буває дуже міцним, його не подають на порожній шлунок. Тому спочатку гостей легко пригощають різною їжею.

Слайд #7

Чай «зі сходом сонця» п'ють близько трьох або чотирьох годин ранку. Гості залишаються при цьому до шести годин.

Слайд #8

Вечірній чай починається близько шести годин вечора. Ранковий практикується в жарку погоду, гості збираються до шостої години ранку. Післяобідній чай зазвичай подається тільки з тістечком приблизно після години дня.

Слайд #9

Спеціальне чаювання (ріндаі тяною) організується з яких-небудь урочистих випадках: зустріч з друзями, свята, зміна пори року.

Слайд #10

Японці кажуть, що всякий, хто добре знайомий з чайною церемонією, повинен вміти регулювати свою поведінку у всіх випадках життя з легкістю, гідністю і витонченістю. Японські дівчата перед заміжжям брали уроки тяною, щоб придбати гарну поставу, витончені манери. Існують різні школи Мистецтва чаю. Характер чайної церемонії в чому залежить від приводу зустрічі і від пори року. Учасники одягаються в спокійні тони: в однотонні шовкові кімоно і спеціальні білі tt шкарпетки, призначені для дерев'яного взуття. tt У кожного невеликий складаний віяло.

Слайд #11

Гості спочатку у супроводі господаря слідують по спеціальній доріжці крізь напівтемрява саду. Чим ближче до чайного будинку, тим більше вони віддаляються від суєтного світу. Підійшовши до невеликого басейну з прозорою водою, омивають руки і рот. Вхід в чайний будинок низький, і гостям доводиться буквально вповзати через нього, упокорюючи свій норов.

Слайд #12

Невеликий за розміром чайний будинок розділений на три частини: чайну кімнату, кімнату очікування й підсобне приміщення.
Входячи в чайну кімнату, де стоїть жаровня для чайника, гість чемно кланяється. Потім, тримаючи перед собою складаний віяло, висловлює захоплення висячим у ніші сувоєм. Закінчивши огляд, вдячні гості сідають і вітають господаря.

Слайд #13

Всі стадії ритуалу проходять в строгому порядку. Присівши, гості приступають до солодощів. Потім господар запрошує їх у сад. Про початок церемонії сповіщає гонг – п'ять і сім ударів. Після гонгу t гості залишають садок і повертаються в чайну кімнату.
Господар витирає чайницу і ложку спеціальної тканиною і t миє віночок в гарячій воді, яку наливає з чайника ковшем. t Потім кладе три ложки попередньо розтертого в спеціальній фарфоровій ступці порошкоподібного зеленого чаю в чашу, заливає ковшем гарячої води і збиває чай, поки чай злегка не загусне. Всі рухи рук, корпусу, особливі, tt воістину церемоніальні.

Слайд #14

Головний гість кланяється, ставить чашу на долоню лівої руки, підтримуючи правою. Розміреним рухом рук, чашка повільно підноситься до рота. Зробивши невеличкий ковток, оцінює смак чаю; робить ще кілька ковтків, витирає прігубленное місце спеціальним папером і передає чашу наступному гостю, який після кількох ковтків відправляє її далі, поки, пройшовши tt по колу, чаша не повернеться до господаря.

Слайд #15

В цілому, сам процес чаювання є вельми тривалу церемонію, яка відбувається цілком на очах її учасників. Таким чином, чай по-японськи представляється не як гастрономічна реальність, а як ритуальне групове дійство, яке має глибокі історично-філософські коріння загальнонаціональної японської культури та є одним з видів мистецтва Японії.

Слайд #16

Дякую за увагу!