Презентація на тему «Чехословаччнина»Слайд #1

Підготувалауч. 11-Б класуБерчук Вікторія
Чехословаччнина
1968 рік. Вторгнення радянських військ у Чехословаччину.

Слайд #2

Радянські війська на вулицях Праги. Верхи на бронетехніці - схоже, на спеціально сконструйованій для десантних військ самоходці АСУ-85. Якщо так, то це 7-ма гвардійська десантна дивізія з Каунаса. Ранок 21 серпня. В цей час десант уже захопив будівлі уряду. О 10-ій ранку працівники КГБ завантажили партійне, урядове і парламентське керівництво соціалістичної Чехословаччини у десантні БТРи, довезли на аеродром, посадили у десантний літак і відправили у Москву.

Слайд #3

Прага, серпень 1968 року, за кілька днів до радянського вторгнення. Ліворуч у першому ряду - ідеолог "празької весни" і перший секретар Компартії Чехословаччини Александер Дубчек.Посередині - президент Чехословаччини, герой Другої світової Людвіг Свобода. Праворуч - генеральний секретар компартії Румунії Ніколае Чаушеску з візитом солідарності.Румунія, хоч і була членом Варшавського договору, засудила вторгнення.

Слайд #4

Армія Чехословаччини отримала наказ не чинити опір вторгненню. Але з самого ранку населення почало знищувати і замальовувати вуличні знаки. Дезорієнтовані радянські війська не одразу змогли захопити радіо, вокзал і редакції газет. Біля радіостанції ще вранці зібрався великий натовп, який забарикадував вулицю. Полетів коктейль молотова, у відповідь – кулі.

Слайд #5

За весь час вторгнення загинуло 108 мирних жителів. З них у перший день - 58. Більшість із них - тут, біля будівлі радіо.

Слайд #6

Сцена біля будівлі радіо. Дим і вогонь, политий піною вогнегасника танк, екіпаж швидко залишає машину, один танкіст прикриває тих, хто вибирається, на нього кидається демонстрант: "Ну давай, стріляй!"

Слайд #7

У військах теж були втрати. Загалом за місяць операції було убито 12 солдатів. "Небойові" втрати союзників склали ще 84 людини.

Слайд #8

Радянські танки і артилерія обживаються на набережній Влтави.

Слайд #9

Стихійний мітинг. Плакат "Ніколи з СРСР!" - рімейк із комуністичного офіціозного слогану "Навіки з СРСР!"

Слайд #10

Демонстрація у Празі.Чехословаки вирішили діяти не силою, а психологічним тиском

Слайд #11

Молодь із чехословацькими прапорами на Вацлавській площі.

Слайд #12

Після обіду сутички остаточно припинилися, розпочалося спілкування. Мешканці міст переконували солдатів, що не треба їм "інтернаціональної допомоги", в них є своя соціалістична партія та уряд. Он як дядько танкіста грузить.

Слайд #13

Звична сцена для Праги і Братислави кінця серпня 1968-го. "Ось почитайте, тут звернення нашого уряду..." - "У нас наказ!"

Слайд #14

Один із численних саморобних плакатів.Був ще варіант: "Техника большая, а культуры нет" :)

Слайд #15

Плакат на вітрині магазину жіночої білизни

Слайд #16

Молода красуня тролить радянських танкістів: "Іване, їдь додому, Наташа сумує" :) Стіни і танк обписані гаслами

Слайд #17

Офіцери штабу 10-го окремого танкового батальйону Берлінської бригади на чолі з майором Мяндіним не хочуть, щоб їх фотографували. Перед тим батальйон за добу подолав 164 км гірських доріг від німецького кордону до Праги.

Слайд #18

Коли стало відомо про вторгнення, уряд ЧССР наказав армії не чинити опору. Жоден солдат не порушив цього наказу і не стріляв. Зате ходили на мітинги.На плакаті: "Ніхто вас не звав, окупанти"

Слайд #19

Польська армія теж брала участь у вторгненні. Офіцери 27-го танкового полку Війська Польського в місті Ільник

Слайд #20

Ніхто з чеських політиків так і не наважився створити "революційний уряд". З'їзд КПЧС підтримав Дубчека. Шокований Кремль погодився залишити його команду при владі, пообіцявши вивести армію.У вересні 1968-го радянські танки залишили Прагу.Але не Чехословаччину. У країні залишилася так звана "Центральна група військ" СРСР - 150 тисяч солдатів. За рік Дубчека і Слободу відправили у відставку, "Празька весна" закінчилася.

Слайд #21

1989 рік, "оксамитова революція" у Празі.Дубчек і майбутній перший президент Чехії Вацлав Гавел вітають натовп демонстрантів. Через півтора роки радянські війська залишать Чехословаччину. "Празька весна" переможе.