Презентація на тему «Микола Степанович Гумільов»Слайд #1

Микола Степанович Гумільов
(3 квітня 1886  —серпень1921)
Виконав:
учень 11 класу
Авраменко Гліб
2014р.н.

Слайд #2

Дитинство і юність
Народився в Кронштадті. Батько - морський лікар. Дитинство провів у Царському Селі.
З дитинства Гумільов був слабким і хворобливим дитиною: його постійно мучили головні болі, він погано реагував на шум. Незважаючи на це часто брав участь в іграх з однолітками, де постійно намагався керувати. Але спілкуванню з дітьми він вважав за краще самотність чи суспільство тварин - «рудої собаки», папугу, морських свинок
У 1896 році вступив до гімназії, директором якої був поет російського символізму Інокентій Анненський. Займався неважливо і закінчив гімназію в 20 років у 1906 році. Роком раніше вийшла перша книга його віршів «Шлях конкістадорів», наївна книга ранніх дослідів, якої, проте, вже знайдена власна енергійна інтонація і з'явився образ ліричного героя, мужнього, самотнього завойовника.
Вірші писав з 12 років, перше друковане виступ у 16 років - вірш в газеті «Тифліський листок».

Слайд #3

У 1903 познайомився з гімназисткою А. Горенко (майбутньої Анною Ахматовою).
У 1906, після закінчення гімназії, Гумільов їде в Париж, де слухає лекції в Сорбонні і заводить знайомства в літературно-мистецькому середовищі. Робить спробу видання журналу «Сіріус», в трьох вийшли номерах якого друкується під власним прізвищем і під псевдонімом Анатолій Грант. Посилає кореспонденції в журнал «Терези», газети «Русь» і «Ранній ранок». У Парижі, у виданні автора, вийшла друга збірка віршів Гумільова - «Романтичні вірші» (1908), присвячений А. А. Горенко.

Слайд #4

У 1908 році Гумільов видав збірку «Романтичні квіти». На гроші, отримані за збірку, а також на накопичені кошти батьків, він відправляється в другу подорож. Прибув до Синоп, звідти в Стамбул. Після Туреччини Гумільов відвідав Грецію, потім відправився в Єгипет. У Каїрі у мандрівника несподівано закінчилися гроші, і він змушений був поїхати назад. У листопаді він знову був у Петербурзі.
Микола Гумільов - не тільки поет, а й один з найбільших дослідників Африки. Він здійснив кілька експедицій по східній і північно-східній Африці і привіз до Музею антропології та етнографії в Санкт-Петербурзі багатющу колекцію.

Слайд #5

У 1910 році вийшла книга «Перли», 25 квітня того ж року в Миколаївській церкві села Микільська Слобідка Гумільов обвінчався з Анною Андріївною Горенко (Ахматової).
У 1911 році за найактивнішої участі М. Гумільова був заснований «Цех поетів», в який, крім Гумільова, входили Анна Ахматова, Осип Мандельштам, Володимир Нарбут, Сергій Городецький, Кузьміна-Караваєва, Зенкевич та ін.
У 1912 році заявив про появу нового художнього течії - акмеїзму. Вступив на історико-філологічний факультет Петербурзького університету (вивчав старофранцузьку поезію)
У цьому ж році був виданий поетичний збірник «Чуже небо», в якому, зокрема, були надруковані перша, друга і третя пісня поеми «Відкриття Америки».
1 жовтня того ж року у Ганни та Миколи Гумільовим народився син Лев.

Слайд #6

Восени 1908 здійснює свою першу поїздку на Схід - в Єгипет. Вступає на юридичний факультет столичного університету, незабаром переводиться на історико-філологічний. У 1909 бере діяльну участь в організації нового видання - журналу «Аполлон», в якому надалі, до 1917 року, друкував вірші та переклади і вів постійну рубрику «Листи про російської поезії».
Першим акмеистическим твором вважали в цеху поетів поему Гумільова «Блудний син» (1911), що увійшла в його збірка «Чуже небо» (1912). У цей час за Гумільовим міцно зміцнилася репутація «майстри», «синдика» (керівника) Цеху поетів, одного з найзначніших сучасних поетів. ??? Зібрані в окрему книгу рецензії Гумільова дають яскраве уявлення про літературний процес 1910-х років. Наприкінці 1909 Гумільов на кілька місяців їде в Абіссінію, а повернувшись, видає нову книгу - «Перли».

Слайд #7

На початку Першої світової війни М. Гумільов поступає добровольцем в уланський полк і заслуговує за хоробрість два Георгіївських хрести. У «Біржових відомостях» в 1915 публікуються його «Записки кавалериста». ?? В кінці 1915 виходить збірка «Сагайдак», в журналах друкуються його драматургічні твори - «Дитя Аллаха» (в «Аполлоні») і «Гондла» (в «Руській думки »). Патріотичний порив і впоєність небезпекою скоро проходять, і він пише у приватному листі: «Мистецтво для мене дорожче і війни, і Африки». ?? Гумільов переходить в гусарський полк і домагається відправки в російський експедиційний корпус на Салонікський фронт, але по дорозі затримується в Парижі та Лондоні до весни 1918. до цього періоду відноситься цикл його любовних віршів, що склав вийшла посмертно книжку «Кенією зірці» (Берлін, 1923).

Слайд #8

5 серпня 1918 відбувся розлучення з Ганною Ахматової. Відносини між поетами розладналися давно, але розлучитися з правом знову вступити в шлюб до революції було неможливо.
У 1919 році одружився на Ганні Миколаївні Енгельгардт, дочці історика та літературознавця Н. А. Енгельгардта, цей шлюб також виявився невдалим.
У 1920 році був заснований Петроградський відділ Всеросійського Союзу письменників, туди увійшов і Гумільов. Формально главою Союзу був обраний Блок, однак фактично Союзом управляла «більш ніж пробільшовицько» налаштована група поетів на чолі з Павлович. Під приводом того, що у виборах голови не було досягнуто кворуму, були призначені перевибори. Табір Павлович, вважаючи, що це проста формальність, погодився, однак на перевиборах була несподівано призначена кандидатура Гумільова, який і переміг.

Слайд #9

Близьку участь у справах відділу брав Горький. Коли виник горьковский план «Історія культури в картинах», Гумільов підтримав ці починання. Його «Отруєна туніка» виявилася дуже доречною. Крім того Гумільов дав секції п'єси «Гондла», «Полювання на носорога» і «Краса Морни». Доля останньої сумна: повний її текст не зберігся.
Живучи в Радянській Росії, Микола Гумільов не приховував своїх релігійних і політичних поглядів - він відкрито хрестився на храми, заявляв про свої поглядах. Так, на одному з поетичних вечорів він на питання із залу - «які ваші політичні переконання?» Відповів - «я переконаний монархіст»
У 1918 після повернення до Росії Гумільов інтенсивно працює як перекладач, готуючи для видавництва «Всесвітня література» епос про Гільгамеша, вірші французьких і англійських поетів. Пише кілька п'єс, видає книги віршів «Вогнище» (1918), «Порцеляновий павільйон» (1918) та інші. У 1921 виходить остання книга Гумільова, на думку багатьох дослідників, - найкраща з усіх, їм створених, - «Вогненний стовп».

Слайд #10

3 серпня 1921 Микола був заарештований за підозрою в участі у змові «Петроградської бойової організації В. Н. Таганцева». Кілька днів Михайло Лозинський та Микола Оцуп намагалися виручити друга, але, незважаючи на це, незабаром поет був розстріляний.
24 серпня вийшла постанова про розстріл учасників «таганцевском змови» (всього 61 чоловік), опубліковане 1 вересня з вказівкою на те, що вирок уже приведений у виконання. Дата, місце розстрілу і поховання невідомі.

Слайд #11

Спасибі за увагу!