Презентація на тему «Горобець хатній»Слайд #1

Горобець хатній

Слайд #2

Це напевно, найвідоміший птах, який живе по сусідству з людиною. Звідси і назва «хатній». Довжина його сягає 16 см, маса 22-25 грам. На відміну від польового горобця, у якого «шапочка» коричнева, у хатнього горобця вона сіра.

Слайд #3

Самець відрізняється від самиці наявністю великої чорної плями, що охоплює підборіддя, горло, зоб і верхню частину грудей, а також темно-сірим (а не темно-бурим) верхом голови. У самиці голова й горло сірі, а над оком є бліда сіро-жовта смуга.

Слайд #4

Хатній горобець веде осілий спосіб життя, чому сприяють умови для гніздування і рясний корм в поселеннях людини. Харчується в основному рослинною їжею, лише навесні частково комахами, якими також вигодовує пташенят.

Слайд #5

У раціон горобця входять насіння сільськогосподарських культур, відходи різних продуктів, які він підбирає в поселеннях людини, хлібні злаки на полях, ягоди вишні, смородина, виноград   в садах, навесні пуп'янки квітів. За відсутності поблизу полів вилітає харчуватися на луги, узлісся і в степи, де збирає насіння дикорослих трав і комах.

Слайд #6

Гнізда влаштовує в різноманітних місцях — в щілинах будов, в норах глинистих і крейдяних ярів, в стінках гнізд великих птахів (чапель, лелек, орлів), в дуплах дерев, може займати шпаківні і нори берегових ластівок. На півдні нерідко споруджує гнізда відкрито, на гілках різних дерев.

Слайд #7

За рядом спостережень, горобці утворюють пари фактично на все життя. А життя у них не дуже довге: хоча відзначали і 9-ти, і 11-ти річних горобців, більшість їх не доживає і до 4 років. Багато молодих птахів гине ще в першу зиму, так що середня тривалість життя горобців становить 9-21 місяць

Слайд #8

Хатні горобці приступають до розмноження рано. У другій половині березня птиці розбиваються на пари і приступають до спорудження гнізд, відкладання  яєць відбувається в квітні.
Кладка складається з 4—10, частіше 5—7, білих  яєць  з бурими цятками і плямами, насиджування яких займає 11—13 днів.
Пташенят вигодовують самець і самка, переважно комахами. Через 10 днів після вилуплення (у середній смузі в кінці травня — початку червня) пташенята вилітають з гнізда.

Слайд #9

Горобці досить плодовиті і протягом літа виводять два або три виводки.
Виводки зазвичай збиваються в зграї, утворюючи інколи скупчення до декількох тисяч особин, і літають годуватися на поля.

Слайд #10

Прикметі вір,
але перевір...

Слайд #11

Горобець, якщо вірити прикметам,
вважається проклятим птахом.
За легендою при розп'ятті Христа ластівки ховали цвяхи,
а горобці їх приносили назад.
Коли розпинали Христа, горобці кричали «Жив! Жив! Жив!».
Кати почати тоді зі ще більшою жорстокістю мучити Христа.
За це Господь прокляв горобців і не дозволив їм відлітати на зиму в теплі краї.
З тих пір з'явилося повір'я про цей проклін.
Разом з тим з'явилося багато прикмет.

Слайд #12

Якщо вам наснився горобець, то у швидкому майбутньому ви закохаєтеся.
Якщо ви вбили горобця - чекайте дурних звісток від друзів.
Горобці голосно цвірінчать - до сильного заливного дощу.
Горобці ховаються у хмиз - на мороз або перед завірюхою.
Горобці перелітають зграйками з місця на місце – перед сильним вітром.