Презентація на тему «Антична картографія»Слайд #1

Антична картографія

Слайд #2

Уявлення древніх про Землю спиралися передусім на міфологічні уявлення.Деякі народи вважали, що Земля пласка і тримається на трьох китах, які плавають і безмежному всесвітньому океані. Отже, ці кити і були в їх очах основної основ, підніжжям усього світу.Збільшення географічних відомостей пов'язано насамперед з подорожами і мореплавством, а також з розвитком найпростіших астрономічних спостережень.

Слайд #3

Стародавні греки уявляли собі Землю плоскою. Такої думки дотримувався, наприклад, давньогрецький філософ Фалес Мілетський, що жив в VI столітті до н.е .Землю він вважав плоским диском, оточеним недоступним людині морем, з якого щовечора виходять і в яке щоранку сідають зірки. З східного моря в золотій колісниці піднімався щоранку бог Сонця Геліос (ототожнений пізніше з Аполлоном) і робив свій шлях по небу.

Слайд #4

Світ в поданні древніх єгиптян: внизу - Земля, над нею - богиня неба; зліва і справа - корабель бога Сонця, що показує шлях Сонця по небу від сходу до заходу.

Слайд #5

Стародавні індійці представляли Землю у вигляді півсфери, яку тримають чотири слони. Слони стоять на величезній черепасі, а черепаха на змії, яка, згорнувшись кільцем, замикає навколоземний простір.

Слайд #6

Жителі Вавилона представляли Землю у вигляді гори, на західному схилі якої знаходиться Вавилон. Вони знали, що на південь від Вавилона розкинулося море, а на сході розташовані гори, через які не вирішувалися переходити. Тому їм і здавалося, що Вавилон розташована на західному схилі "світової" гори. Гора ця оточена морем, а на море, як перекинута чаша, спирається тверде небо - небесний світ, де, як і на Землі, є суша, вода і повітря. Небесна суша - це пояс 12 сузір'їв Зодіаку: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби. У кожному з сузір'їв Сонце щорічно буває приблизно протягом місяця. З цього поясу суші рухаються Сонце, Місяць і п'ять планет. Під Землею знаходиться безодня - пекло, куди спускаються душі померлих. Вночі Сонце проходить через це підземелля від західного краю Землі до східного, щоб уранці знову почати свій денний шлях по небу. Спостерігаючи захід Сонця за морський горизонт, люди думали, що воно йде в море і сходить також з моря. Таким чином, в основі уявлень стародавніх вавилонян про Землю лежали спостереження за явищами природи, проте обмеженість знань не дозволяла правильно їх пояснити.

Слайд #7

Коли люди почали здійснювати далекі подорожі, поступово стали накопичуватися докази, що Земля не плоска, а випукла.
Великий давньогрецький вчений Піфагор Самоський (в VI столітті до н. Е.) Вперше висловив припущення про кулястість Землі. Піфагор виявився прав. Але довести гіпотезу Піфагора, і тим більше визначити радіус земної кулі вдалося значно пізніше. Вважається, що цю ідею Піфагор запозичив у єгипетських жерців. Коли про це знали єгипетські жерці, можна тільки здогадуватися, оскільки вони на відміну від греків приховували свої знання від широкої публіки.Сам же Піфагор, можливо ще спирався на свідчення простого моряка Скилака Каріандскій, який в 515 році до н.е. зробив опис своїх плавань по Середземномор'ю.

Слайд #8

Знаменитий давньогрецький вчений Аристотель (IV в. До н. Е.) Першим використав для доказу кулястості Землі спостереження за місячними затемненнями. Ось три факти:     - тінь від Землі, падаюча на повний Місяць, завжди кругла. Під час затемнень Земля буває повернута до Місяця різними сторонами. Але тільки куля завжди відкидає круглу тінь.     - Кораблі, віддаляючись в море від спостерігача, не поступово втрачаються з уваги за рахунок далекого відстані, а майже миттєво хіба "тонуть", зникаючи за лінією горизонту.    - деякі зірки можна побачити тільки з певних частин Землі, а для інших спостерігачів вони не видно ніколи.

Слайд #9

Клавдій Птолемей (2 ст. Н. Е.) - Старогрецький астроном, математик, оптик, теоретик музики і географ. У період з 127 по 151 рік жив в Олександрії, де проводив астрономічні спостереження. Він продовжив вчення Арістотеля щодо кулястості Землі.Він створив свою геоцентричну систему світобудови і вчив, що всі небесні тіла рухаються навколо Землі в порожньому світовому просторі.Згодом систему Птолемея визнала християнська церква.

Слайд #10

Нарешті, видатний астроном стародавнього світу Аристарх Самоський (кінець IV - перша половина III ст. До н. Е.) Висловив думку про те, що не Сонце разом з планетами рухається навколо Землі, а Земля і всі планети обертаються навколо Сонця. Проте в його розпорядженні було дуже мало доказів.І пройшло ще близько 1700 років, перш ніж це вдалося довести польському вченому Копернику.

Слайд #11

Дякую за увагу