Презентація на тему «Адміністративно-територіальний устрій в Запорізькому краї в 20-30р.»Слайд #1

Підготувала:
Учениця 10 класу
Костюк Юлія
Адміністративно-територіальний устрій в Запорізькому краї в 20-30р.

Слайд #2

До 1920 року північна частина сучасної Запорізької області входила до складу Катеринославської губернії, південна – до Таврійської. Однак вже у 1920 році, відповідно до постанови президії ВУЦВК від 8 липня 1920 року, було утворено Олександрівську губернію. Нова губернія об'єднала Бердянський, Мелітопольський і Олександрівський повіти та Хортицьку і Кічкаську волості Катеринославського повіту. 23 березня 1921 року Олександрівська губернія була перейменована на Запорізьку. Це відбулося згідно з п остановою ВУЦВК від 23 березня 1921 року "Про перейменування Олександрівської губернії в Запорізьку, міста Олександрівська в місто Запоріжжя”. Тоді ж, за рахунок розукрупнення повітів, у складі губернії було додатково створено Гуляйпільській та Великотокмацький повіти. 

Слайд #3

12 жовтня 1921 року до складу Олександрівського повіту була передана Біленська область Катеринославського повіту, а до складу Бердянського – Захарівська, Стародубська, Новоспаська, Петровська волості із складу Маріупольського повіту Донецької губернії. 26 жовтня у складі Запорізької губернії було утворено Генічеський повіт, до якого увійшла частина волостей Мелітопольського повіту і Дніпровського повіту Миколаївської губернії. Наприкінці 1921 року Запорізька губернія складалася з 6 повітів та 127 волостей. Однак окрема Запорізька губернія проіснувала недовго. Вже з 1 грудня 1922 року її включили до складу Катеринославської губернії. 

Слайд #4

У 1923-1925 роках в Україні було здійснено чергову адміністративно-територіальну реформу. Адміністративний поділ «центр – губернія – повіт – волость» змінили спочатку на «центр – губернія – округ – район», а з 1925 року – на «центр – округ – район». З 1 серпня 1925 року в Україні було ліквідовано губернії. Округів і районів було створено значно менше, аніж існувало повітів і областей. Це не могло не призвести до чергових змін у адміністративно-територіальному устрої Запорізького краю. 7 березня 1923 року територія теперишньої Запорізької області була розподілена між Бердянським, Запорізьким і Мелітопольським округами Катеринославської губернії та Маріупольським округом Донецької губернії, до складу якого передали частину территорії Бердянського повіту. 15 липня 1925 року було ліквідовано Бердянський округ. Його райони включили до складу Запорізького, Мелітопольського і Маріупольського округів. 

Слайд #5

У складі Запорізького округу існували 13 районів, 151 сільська рада. У Мелітопольському окрузі – 21 район та 232 сільські ради. Територія сучасних Куйбишевського, Розівського, Бердянського районів (тоді там існували Андріївський, Бердянський, Берестівський, Люксембурзький, Царекостянтинівський райони) входила до складу Маріупольського округу. Разом з тим, Запоріжжю були підпорядковані Покровський і Томаківський райони, які зараз знаходяться у складі Дніпропетровської області, а Мелітополю – 6 південно-західних районів, які пізніше стали частиною Херсонської області: Великолепетиський, Верхньорогачикський, Генічеський, Іванівський, Нижньо-Сірогозький, Ново-Троїцький. Із зміною курсу національної політики та переходом до впровадження на місцях політики «коренізації» у місцях компактного проживання неукраїнського населення почали створюватись національні райони та сільські ради. На території нинішньої Запорізької області протягом 20-х років існували 9 таких районів. 

Слайд #6

Така система адміністративно-територіального устрою проіснувала до 2 вересня 1930 року, коли ВУЦВК ліквідував округи. З 15 вересня 1930 року місто Запоріжжя було виділене як окрема адміністративно-територіальна одиниця, яка була підпорядковано безпосередньо центру. Були ліквідовані райони: Запорізький і Хортицький (колишнього Запорізького округу), Берестівський і Андріївський (Маріупольського) Верхньорогачикський, Ногайський, Чернігівський, Ботієвський і Вознесенський (Мелітопольського), що призвело до змін кордонів інших районів. Центр Кизиярського району перенесли в Мелітополь, а район перейменували в Мелітопольський. Однак така схема, коли райони підпорядковувались безпосередньо центру проіснувала досить недовго. 

Слайд #7

Дякую
за
увагу!