Презентація на тему «Архітектура ісламу»Слайд #1

Архітектура ісламу
Підготувала
учениця 11-А класу
Пономаренко Дарина

Слайд #2

Основні архітектурні елементи
великі куполи
великі двори - сади, часто з'єднані з великим молитовним залом
використання геометричних форм і рептативної архітектури – арабеск, симетрії
раковини і фонтани для ритуального вмивання
використання яскравих кольорів
внутрішня частина будівлі більш виразна , ніж зовнішня

Слайд #3

Основні архітектурні елементи
відточені арки і арки у вигляді підкови
стільниковий звід (мукарнас) - різновид складчастого склепіння з замкнутих перегороджених складок у вигляді ромбічних гранованих западин, пірамідальних заглиблень, схожих на воскові бджолині стільники
машраб - балкон з цеглин , або вигравійований з дерева , що дозволяє дивитися на вулицю, але не бути видимим

Слайд #4

Основні історичні відомості
Перша мечеть була побудована у Медині одразу після хіджри пророка Мухаммеда.
Після того, як Мекка підкорилась ісламу, у кожній мечеті встановлювалась ніша —міхраб, що вказувала на кіблу — напрямок на Мекку.

Слайд #5

Основні історичні відомості
Перші мечеті будувалися з огляду на візантійську церковну архітектуру. Після перетворення церкви Івана Хрестителя у Дамаску на мечеть, на завойованих землях стали будувати мечеті, що повторювали план цієї будівлі. Деякі з них повторювали хрестоподібний план, характерний для візантійських церков (мечеть султана Хасана в Каїрі). Пізніше такі мечеті почали обростати допоміжними приміщеннями: бібліотеками, школами, безкоштовними їдальнями.

Слайд #6

Словник основних споруд - релігійні
Мечеть – храм для мусульманскьго богослужіння, в якому обов'язково наявні мірхаб (напрямок на Мекку) та мінарет (башта, з якої скликають на богослужіння).

Слайд #7

Словник основних споруд - релігійні
Медресе — релігійний учбовий заклад, единим предметом, що там вивчали, було ісламське право. Медресе зазвичай було розміщене навколо одвір'я, оточеного кельями студентів. В медресе обовьязково є мечеть і як мінімум один зал для лекцій.

Слайд #8

Словник основних споруд - релігійні
Ханакатеккіє  — комплекс для проживання суфвйських учителів та їх ученів. Зазвичай складався з зала для релігійних практик, мечеті та келій. Спочатку ханнаки були просто притулком для подорожніх та паломників, але оскільки більшість із них були суфійськими дервішами, ханаки перетворилися в обитель суфізму.

Слайд #9

Словник основних споруд - релігійні
За́вія — келья, суфийска обитель, де вони проводять свої дні в молитвах. Спочатку завією називалося приміщення в мечеті або при ній, де велося навчання Корану, арабської мови і т. д. У пізньому середньовіччі в Північній Африці завія перетворюється в комплексну споруду, що включає невелику мечеть, приміщення для житла учителя та учнів, а також притулок для мандрівників.

Слайд #10

Словник основних споруд - громадські
Караван-сарай - велика громадська будівля в містах, на дорогах і в ненаселених місцях, що служить стоянкою для мандрівників, як правило - для торгових караванів. Караван-сарай буває двох типів: відкритий і закритий.

Слайд #11

Словник основних споруд - громадські
Рібат — спочатку укріплений заміський караван-сарай, призначений для укриття караванів і охорони караванних шляхів, людьми, які дали клятву битися проти невірних. Пізніше Рібат зблизилися за функціями з ханака, ставши центрами суфійської культури.

Слайд #12

Словник основних споруд – громадські
Базар - загальновживана назва торгового місця, де присутня безліч продавців і покупців. Торгують переважно самі виробники товару (раніше селяни, ремісники, в даний час фермери, представники фабрик і пр.)

Слайд #13

Словник основних споруд – громадські
Хамам - турецька лазня, своїм походженням зобов'язана римським термам. Пара, утворена кипінням води, подавався через невеликі отвори, що знаходяться в стінах. Внутрішне оздоблення завжди було розкішним, бо ще пророк Мухаммед оголосив похід в лазню обов'язковим, кажучи «Чистота - половина віри».Турецька лазня завжди вважалася на Сході джерелом справжньої насолоди.

Слайд #14

Дякую за увагу!