Презентація на тему «Активація опозиційного руху у 60-70-ті»Слайд #1

Активація опозиційного руху у 60-70-ті
Дрібас Р.,Сірко Ю.,11А

Слайд #2

Дисиденство – форма духовної опозиції. Представники: інтелігенція. Мета: демократизація суспільства.

Слайд #3

Передумови:
зміна політичного курсу нового керівництва СРСР;
Неосталінізм
Літературна цензура

Слайд #4

Розпочалися репресії проти інакодумців. У 1965 р. прокотилася хвиля арештів серед діячів культури: у Києві, Львові, Тернополі, Івано-Франківську

Слайд #5

У середині 60-х – на початку 70-х років представники дисидентського руху, виступаючи за правову демократичну незалежну державу, намагалися вести боротьбу в межах закону.

Слайд #6

2.Методи боротьби дисидентів.
МЕТОДИ БОРОТЬБИ ДИСИДЕНТІВ
Написання листів-протестів до керівних органів УРСР, СРСР, міжнародних організацій, урядів демократичних країн.
Вивішування синьо-жовтих прапорів, розповсюдження листівок.
«Самвидав»
Друкування науково-публіцистичних праць критичного спрямування на гострі соціально-політичні, національні та екологічні теми.
Створення правозахисних організацій.

Слайд #7

Влада активувала боротьбу проти учасників дисидентського руху. Усім інакодумцям у республіці інкримінувалася антирадянська націоналістична діяльність.

Слайд #8

Комуністична система активізувала боротьбу проти учасників дисидентського руху в Україні. В 1965 році загалом було кинуто до тюрем більше 20 представників української інтелігенції. Всім було пред'явлено стандартне звинувачення – «антирадянська націоналістична діяльність».
Святослав Караванський
Опанас Заливаха
Богдан Горинь
Михайло Горинь
Левко Лук'яненко
Валентин Мороз
В'ячеслав Чорновіл

Слайд #9

Чотири основні течії в українському дисидентському русі.
САМОСТІЙНИЦЬКА, представники якої входили до таких політичних об'єднань, як Об'єднана партія визволення України (1953-1958 р.р.), Український національний комітет (1957-1961 р.р.) та ін. боролись за державну незалежність України шляхом агітації за вихід її зі складу СРСР.
НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЦЬКА, представлена колишніми шістдесятниками, які вимагали духовного і культурного відродження народу , збереження і примноження традицій , мови, правдивого висвітлення історичного минулого, виступали проти незаконних арештів, за надання українській мові статусу державної в республіці.
ПРАВОЗАХИСНА, учасники якої виборювали права людини, вимагали дотримання Конституції та законів, ідей гуманізму та демократії, свобод і прав людини, захищали права національних меншин.
РЕЛІГІЙНА, представники якої виступали за свободу совісті населення та захист прав заборонених конфесій, вільне здійснення релігійних обрядів, повернення відібраних державою храмів та відбудову зруйнованих, звільнення засуджених за віру, реабілітацію страченого духовенства.

Слайд #10

АРЕШТИ 1972-1973 РОКІВ
Євген Сверстюк
Іван Світличний
Ігор Калинець
Ірина Калинець
Микола Плахотнюк
Надія Світлична
Сергій Параджанов

Слайд #11

Василь Стус
Іван Дзюба
В'ячеслав Чорновіл
Василь Лісовий
Євген Пронюк
Леонід Плющ
АРЕШТИ 1972-1973 РОКІВ

Слайд #12

Виступаючи на захист національних прав українського народу, українські дисиденти підтримали рух кримських татар за повернення на Батьківщину.